Przenosimy się do czasów wojny, która obfitowała w bezwzględne okrucieństwo, egoizm i walkę o przynajmniej chwilowe poczucie bezpieczeństwa. Przed nami nietuzinkowa powieść, która w wyjątkowy sposób łączy współczesność z realiami II wojny światowej i pokazuje prawdziwe oblicze człowieka. Córka piekarza z www.taniaksiazka.pl przeniesie nas do odległego i zaskakującego świata.

Córka piekarza

Mamy rok 1945, sam koniec II wojny światowej. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, która marzy o pierwszym pocałunku i łyku szampana. Jej rodzina jest chroniona przed wojenną zawieruchą. Wszelkie nieszczęście, niebezpieczeństwo i represje omijają ich dzięki wysoko postawionemu oficerowi, który w przyszłości zamierza ożenić się z dziewczyną. W wigilię Bożego Narodzenia do progu jej domu puka maleńki, żydowski chłopiec. Elsie doskonale wie, że wpuszczenie go do środka narazi ją na wielkie niebezpieczeństwo. Jak w takiej sytuacji młoda kobieta się zachowa?

Powrót do przeszłości

Sześćdziesiąt lat później znajdujemy się w El Paso w Teksasie, gdzie Reba Adams zbiera informacje dla niewielkiego czasopisma. Zamierza napisać optymistyczny felieton z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Zamierza przeprowadzić wywiad z właścicielką niemieckiej piekarni. U Elsie’ pojawia się jednak nie raz, a wielokrotnie. Jest głęboko zainteresowana historią kobiety i pragnie ją dokładnie poznać. Regularnie przychodzi do właścicielki piekarni, by zrozumieć jej przeszłość. Pytania dziennikarki wysuwają na światło dzienne bolesne wspomnienia z ostatniego roku wojny. Również Reba Adams walczy z własnymi demonami przeszłości. Przypadkowy wywiad staje się początkiem ważnej historii. Poznanie i zrozumienie swoich dawnych wyborów może wreszcie pomóc uporać się z wyrzutami sumienia i pozwoli na przebaczenie.

Wyjątkowa książka

Jeśli szukamy książki wyjątkowej, wobec której nie można przejść obojętnie, to zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po “Córkę piekarza”. Narracja biegnie dwutorowo. Z jednej strony przenosimy się do czasów wojennej zawieruchy i Niemiec, zaś z drugiej przyglądamy się problemom współczesności i zagadnieniom etycznym, które obecnie się kształtują. Powieść ciekawa, nietuzinkowa, którą warto przeczytać. Pokazuje ludzką naturę, rozterki, walkę z własnymi demonami i próbę zrozumienia samego siebie oraz swojego miejsca w świecie. Czy można wybaczyć samemu sobie? Czy naiwność i strach to cechy, za które w ogóle można się winić? Ta lektura przynosi wiele przemyśleń i nie pozwala się od siebie oderwać.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com